Wspólna hierarchia wartości: czy to możliwe?

Porozmawiajmy o nas

Macie wrażenie, że pochodzicie z dwóch różnych światów? Mimo to chcielibyście stworzyć wspólną hierarchię wartości? Czy to jest możliwe?

Co jest dla Ciebie ważne?

Na dobry początek zastanówcie się, co jest ważne dla Was z osobna. Co dla Ciebie stanowi wartość? Bóg, Ojczyzna, miłość, wierność, rodzina, uczciwość,…

Czy praca jest dla was ważna?

A co jest dla Ciebie istotne? Kariera zawodowa, pieniądze, hobby, seks, wygląd zewnętrzny, pomaganie innym, pieniądze, ciepło rodzinne, zdrowie, życie towarzyskie,… Może coś jeszcze? Przypatrzcie się swojemu życiu, swojej codzienności, wtedy zobaczycie, na co chętnie poświęcacie więcej czasu, a na co nie.

W czym się różnicie?

Kiedy określicie już, co jest dla Was ważne, porównajcie to ze sobą, a później spróbujcie o tym porozmawiać. Co to znaczy, że rodzina jest dla ciebie wartością? Dlaczego kariera zawodowa jest dla ciebie ważna? Co przez to rozumiesz?

Spróbujcie poznać swoje historie. Może być tak, że kariera jest dla was ważna, bo rodzice niewiele osiągnęli, mieli sporo problemów i nie chcecie mieć podobnej historii. Albo rodzina jest wartością, bo tak zostaliście wychowani. Posłuchajcie, co się kryje za określonymi wyborami.

Zastanówcie się, na ile te różnice są trwałe i jakie mogą być ich skutki?

Co jest dla Was ważne?

Pomyślcie nad wspólną hierarchią wartości. Najprawdopodobniej wasze wspólne życie będzie inne niż dotychczas. Zupełnie inne sprawy mogą okazać się ważne, ich hierarchia może się zmieniać.

Wybierzcie dziesięć wspólnych wartości i spróbujcie je ułożyć od najważniejszej do najmniej ważnej. Czy jesteście w stanie odkryć rzeczy, które są dla was tak samo albo podobnie ważne?

Co zrobić z niepewnością i wątpliwościami?

Jeżeli tak nie jest, to zastanówcie się nad tym, jakie konsekwencje to może ze sobą nieść. Czy będziecie w stanie ustąpić, szukając wspólnej drogi czy jesteście przekonani o swojej racji? O czym świadczy to, że nie macie wspólnej hierarchii wartości?

Jeśli szukasz wsparcia w związku, narzeczeństwie, małżeństwie zapraszamy Cię do grupy na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.