Trzy porady papieża Franciszka dla małżonków

Porozmawiajmy o wierze

Papież podaje nam trzy konkretne słowa, które pomagają budować prawdziwą jedność małżeńską.

Pierwsze słowo: pozwól

Na początku papież podkreślił, że zawsze powinniśmy brać pod uwagę nie tylko swoje zdanie, ale także opinię żony lub męża. To uczy nas wrażliwości na potrzeby i pragnienia drugiej osoby.

Trzy porady papieża Franciszka dla narzeczonych

Zawsze powinniśmy pytać współmażonka – żona męża, czy mąż żony: co o tym myślisz? czy uważasz, że tak powinniśmy zrobić? Nigdy nie narzucać siłą.

Drugie słowo: dziękuję

Kolejną sprawą jest nieustanne podkreślanie swojej wdzięczności. Dzięki niej będziemy potrafili bardziej doceniać siebie nawzajem oraz budowaną przez nas relację.

„Bądźcie sobie wzajemnie wdzięczni, bo to właśnie małżonkowie udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa, a ten sakramentalny związek opiera się na wdzięczności”.

Trzecie słowo: przepraszam

Ostatnią, ale równie ważną sprawą jest przepraszanie, jeżeli popełnimy jakiś błąd. To ono może nauczyć nas prawdziwej miłości i pokory.

To słowo bardzo trudno wypowiedzieć. W małżeństwie, czy to mąż, czy to żona, zawsze popełniają błędy. Umiejętność przyznania się do nich, przeprosiny i prośba o wybaczenie bardzo pomagają.

Papież podkreślił, że życie małżeńskie to także kłótnie, których nie sposób uniknąć, zachęcał, aby nie kłaść się bez pogodzenia.

Pięknie jest tak mówić, lecz w życiu małżeńskim zawsze są też problemy i kłótnie. To normalne i tak właśnie się dzieje, że małżonkowie kłócą się, podnoszą głos, ścierają się. A czasem nawet latają talerze. Ale nie przerażajcie się tym. Dam Wam radę: nie kładźcie się spać bez pogodzenia się.

Jeśli szukasz wsparcia w związku, narzeczeństwie, małżeństwie zapraszamy Cię do grupy na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.