Czy jesteśmy sobie przeznaczeni?

Z przymrużeniem oka

Ile obejrzeliście filmów, w których kobieta i mężczyzna są sobie przeznaczeni?

Fabuła zazwyczaj zmierza do upragnionego spotkania i szczęśliwego zakończenia. Ile razy marzyliście o tym, żeby i wam przydarzyła się podobna historia?

Przeznaczenie

Z definicji jest tylko jedno przeznaczenie i nie może być ono zmienione. Dlatego w filmach bohaterowie często próbują je poznać wcześniej, szukając ludzi, którzy „widzą” przyszłość.

Załóżmy, że od początku naszego życia jest nam przeznaczona tylko jedna osoba. Książe na białym koniu, piękna księżniczka. Czekamy aż pojawi się pewnego dnia. Jaka jest szansa spotkania? Nie wiadomo.

Wszystko jest w rękach losu, przypadku i zbiegu okoliczności. Pozorne podejmowanie indywidualnych decyzji nie ma żadnego sensu, bo i tak nic nie wiadomo. Kto z nas szuka właśnie takiego przeznaczenia?

Rzeczywistość rozczarowuje

Rzeczywistość potrafi rozczarować. Piękna dziewczyna zobaczona raz w autobusie, już nigdy nie pokazuje nam się na oczy. Przystojniak na uczelni już nigdy więcej nie przeszedł obok nas na korytarzu. Nie zdobyliśmy się na odwagę i nie porozmawialiśmy, tym samym szanse zostały stracone.

Rzeczywistość rozczarowuje, bo… przeznaczenie nie istnieje.

Tak naprawdę możemy się związać z każdym. Z jednym to będzie trudniejsze, z innym łatwiejsze. Z jednym nauczy nas to cierpliwości, z innym wytrwałości. Każda relacja, każdy człowiek może nauczyć nas czegoś nowego, czegoś innego.

Rzeczywistość zaskakuje

Rzeczywistość nie tylko rozczarowuje, ale przede wszystkim zaskakuje. Możemy kogoś poznać w każdym momencie naszego życia. W szkole, w pracy, na uczelni, na spacerze, na basenie.

Przypomnijmy sobie,  ile razy rzeczywistość nas zaskoczyła? Byliśmy na urodzinach u znajomych, a tam kilka nieznanych twarzy. Poszliśmy na dodatkowe zajęcia i szybko znaleźliśmy kogoś, z kim przesiedzieliśmy cały rok, a potem uczyliśmy się razem do egzaminu.

Żeby rzeczywistość nas zaskoczyła, pozwólmy się jej zaskoczyć. Zostawmy marzenia o przeznaczeniu, o idealnym kandydacie lub kandydatce na męża lub żonę.

Pewnie zapytacie, gdzie znaleźć drugą połówkę i gdzie ta rzeczywistość może nas zaskoczyć? Jestem w stanie odpowiedzieć prosto: nie wiem.

Każdy z nas znajduje swoją miłość gdzie indziej. Każdy z nas ma swoje okoliczności, swoje „przypadki”, swoje miejsca. Nie istnieje żaden schemat, żadne konkretne miejsce, żadna określona sytuacja.

To, co przede wszystkim istnieje to otwartość na zaskoczenia rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.