Porozmawiajmy o naszych pieniądzach

Porozmawiajmy o nas

Najczęstsze kłótnie w małżeństwach dotyczą trzech spraw: seksu, pieniędzy i wiary. Zacznijmy od pieniędzy.

Jak było w Twojej rodzinie?

Żeby zacząć rozmawiać o waszych wspólnych pieniądzach, potrzebujecie najpierw dowiedzieć się, jak to wyglądało w waszych rodzinach. Twoje podejście do pieniędzy, do korzystania z nich i gospodarowania nimi, pochodzi przede wszystkim z domu.

Być może tata był jedynym „żywicielem” rodziny, a mama zajmowała się dziećmi i domem? A może oboje ciężko pracowali na etatach? Jeździliście razem na wakacje za granicę czy raczej do dziadków na wieś? Jak wyglądały codzienne zakupy?

Dopóki nie poznacie swoich historii rodzinnych, trudniej będzie wam zrozumieć wasze aktualne podejście do pieniędzy. Jasne, ono na pewno trochę się zmieniło, ale to też miało swoje przyczyny.

Jesteśmy razem, oddajemy sobie wszystko

W internecie można przeczytać o wielu pomysłach ułożenia domowego budżetu: jedno wspólne konto, dwa oddzielne konta, jedno wspólne i dodatkowo dwa oddzielne… Wszystko zależy od tego, czego chcecie i potrzebujecie.

Ale tak naprawdę, prawnie, pieniądze i tak będą wspólne. Jeśli decydujemy się być razem, czyli oddać sobie wszystko, to czy warto mieć oddzielne pieniądze?

Co chcemy pokazać dzieciom?

Zastanawiając się nad naszymi pieniędzmi, warto pomyśleć także nad tym, co naszą decyzją będziemy chcieli pokazać w przyszłości dzieciom. Ustalając podejście do wydatków, nauczymy je, jak gospodarować pieniędzmi. To ważne, zwłaszcza jeśli nie narzekamy na brak gotówki.

Jak wychować dzieci, żeby wiedziały, że pieniądze pomagają w zorganizowaniu zagranicznej wycieczki, w kupnie domu, samochodu, ale nie można za nie wszystkiego dostać? Jak nauczyć je mądrego gospodarowania pieniędzmi?

Zadanie domowe

Porozmawiajcie ze sobą na spokojnie o tym, jak chcielibyście w przyszłości gospodarować pieniędzmi.

Jakie są wasze historie rodzinne: jak zarabiali rodzice, jak gospodarowali pieniędzmi, na ile były wspólne a na ile oddzielne?

TUTAJ pobierzcie karty pracy.

Jak teraz gospodarujesz pieniędzmi?

Jak chciałbyś/chciałabyś, żeby wyglądały nasze wspólne finanse?

Czego się boisz, gdy myślisz o naszych wspólnych finansach?

Czy chciałbyś/chciałabyś coś zmienić w swoim podejściu do pieniędzy?

Chcesz przeczytać podobne wpisy? Zajrzyj tutaj:

Nie zapomnij być na bieżąco: obserwuj nas na InstagramieYoutubie Facebooku oraz dołącz do grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.