Czy kłótnie są potrzebne? Oto 5 dowodów

Porozmawiajmy o nas

Czy kłótnie zawsze są złe? Czy prowadzą tylko do żalu i pretensji? Czy może chodzi o coś innego?

Otwartość

Może się okazać, że kłótnia sprawi, że w końcu otwarcie ze sobą porozmawiamy. Co nam nie pasuje? O co mamy do siebie żal i pretensje? Dlaczego czujemy się zranieni? A przede wszystkim, jak możemy to naprawić? Czego potrzebujemy?

To może być dobra okazja do dalszej spokojnej rozmowy, która przyniesie konkretne rozwiązania.

Krok do przodu

Kojarzycie ciche dni? Albo zasłanianie się niezliczonymi obowiązkami domowymi? Czasem, aby uniknąć szczerej rozmowy, jedynie wymieniamy między sobą informacje. Kto zrobi zakupy, kto odbierze dziecko z przedszkola, kto zrobi obiad.

Kłótnia może sprawić, że pójdziemy krok do przodu w naszej relacji. Kłótnia może pomóc nam rozmawiać.

Oczyszczenie atmosfery

Kłótnia pomimo tego, że początkowo jest nieprzyjemna, tak naprawdę może doprowadzić do oczyszczenia atmosfery. Kiedy pozbędziemy się już emocji, wyrazimy je, będziemy mogli spojrzeć na sytuację między nami zupełnie inaczej.

Może okaże się, że nie było o co się kłócić? A może kłóciliśmy się o coś prozaicznego, a chodziło o coś poważniejszego?

Emocje

Kłótnie uczą nas wyrażania emocji i pokazują nam, jak te emocje na siebie nawzajem oddziałują. Które moje słowa cię ranią, a które jestem w stanie znieść i przyjąć? Jak mogę mówić ci uwagi? Jak mogę zachęcić cię do zmiany?

#antyporadnik: jak skutecznie zniechęcić go do rozmów?

Warto poznać nawzajem swoje poziomy emocji, w których na co dzień funkcjonujemy. Może jedno z nas jest bardziej wybuchowe, a drugie dusi w sobie emocje? Dlaczego tak się dzieje?

Szczerość

Kłótnia to dobra okazja do prawdziwej szczerości. Czy jesteśmy w stanie sobie na nią pozwolić? I przede wszystkim, czy jesteśmy w stanie ją przyjąć? Co rozumiemy przez szczerość?

Czy możemy sobie powiedzieć coś wprost, czy raczej musimy uważać na słowa? Czy pojawia się w naszych rozmowach pytanie “czy mogę być z tobą szczery?” Czy chcemy być ze sobą szczerzy?

A jak to jest z Waszymi kłótniami? Czy są dla Was potrzebne? Dajcie znać w komentarzach.


Zapisałeś się już na Dwutygodniowe Walentynki? Jeżeli jeszcze nie, to kliknij obrazek poniżej i dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.