Od pewnego czasu towarzyszy Ci poczucie, że coś jest nie tak między Wami, ale nie potrafisz tego nazwać? Często czujesz się niekomfortowo, ale nie wiesz z jakiego powodu? Poznaj 7 oznak niedojrzałości emocjonalnej i zobacz, czy Twój partner / Twoja partnerka je przejawia.
Interakcje jednostronne i frustrujące
Kiedy chcesz opowiedzieć o tym, jak się czujesz, słyszysz „to ja źle się czuję”, „to mi jest ciężko”, „dlaczego ciągle rozmawiamy o Tobie?”. Kiedy czymś się martwisz, on* mówi: „nie ma czym się martwić”, „to nie są prawdziwe problemy”, „nie ma się czego bać”. Ilekroć dochodzi do takiej wymiany zdań, czujesz się pominięta i nieważna. Czasem masz wrażenie, że to Ty jesteś specjalistką od problemów drugiej osoby, ale on niewiele wie o Twoich.
Jednostronność relacji to jedna z siedmiu oznak niedojrzałości emocjonalnej. Może złościć, frustrować, wywoływać niezrozumienie. Bo pewnie nie tak wyobrażałaś sobie związek. Mieliście rozmawiać, wspierać się, słuchać, okazywać sobie empatię. Mieliście słyszeć i mówić „jestem z Tobą”, „przykro mi, że tak czujesz”, „za jakiś czas będzie lepiej, przetrwamy to”.
Wymuszanie zachowań
„Myślałem, że mogę na Ciebie liczyć”, „tak mało dla Ciebie znaczę?”, „nie wiem, czy powinniśmy być dalej razem” – kiedy ostatnio usłyszałaś podobne słowa i jak się wtedy poczułaś? Być może towarzyszyło Ci poczucie winy, wstyd, a nawet strach. Czy pomyślałaś, że już nigdy tak nie zrobisz, bo boisz się zostać sama? A może obiecałaś poprawę? Czy przeprosiłaś, chociaż nie wiedziałaś do końca za co?
Im mniej czujemy się kochani i zauważeni, tym szybciej spada nasze poczucie własnej wartości.
Osoba niedojrzała emocjonalnie zrobi wszystko, żeby osiągnąć swój cel. Jeżeli tak się nie stanie, okaże swoją złość i gniew na różne (krzywdzące) sposoby. Możesz poczuć się tak jakby druga osoba przenosiła na Ciebie swoje emocje, a Ty nie jesteś w stanie ich udźwignąć. Przez to może być Ci ciężko, trudno i niekomfortowo. W takich sytuacjach związek nieraz kojarzy się z więzieniem, z którego trudno się wydostać, bo to wymaga energii, asertywności i odwagi.
Egoizm
Masz poczucie, że to wokół Twojego partnera i jego spraw kręci się cały świat, a Ty jedynie masz się jemu podporządkować? Nie czujesz, że jesteś w równoprawnej relacji? Masz wrażenie, że tylko jedno z Was jest traktowane priorytetowo?
Egoizm stopniowo osłabia relację i może doprowadzić do jej rozpadu. Oprócz tego może budzić stres, lęk, a nawet stać się przyczyną depresji. Im mniej czujemy się kochani i zauważeni, tym szybciej spada nasze poczucie własnej wartości. Możesz czuć narastający niepokój w takiej sytuacji, zadawać sobie wiele pytań o przyszłość, mieć wątpliwości, co będzie jeśli to się jeszcze bardziej rozwinie.
Oddalenie emocjonalne
Odnosisz wrażenie, że Twój partner jest jakoś… daleko, ale nie do końca wiesz, jak to określić? Mało mówi o swoich emocjach, właściwie zauważasz je tylko w trudniejszych momentach, kiedy wybucha złością. Tak jakby nie chciał pokazać, że jest wrażliwy, że różne sprawy mają na niego wpływ, że także odczuwa.
Czuje radość i smutek, złość i lęk, wstyd i obrzydzenie, niechęć i zaangażowanie, ale… nie daje się do siebie zbliżyć. Odtrąca, kiedy chcesz go pocieszyć, przytulić, docenić, zauważyć. To trudne być w relacji, w której bliskość dla jednej osoby jest zagrażająca i w jakiś sposób niemożliwa.
Zarażenie emocjonalne
„Gdybyś naprawdę mnie kochał, wiedziałbyś”, „No i znowu masz do mnie pretensje, potem resztę dnia będę źle się czuł”, „Myślałem, że się domyślisz” – to tylko niektóre słowa, które sprawiają, że czujesz się równie źle, co druga osoba. Tak jakby te silne emocje na Ciebie przeszły.
Czujesz, że musisz się domyślać oczekiwań drugiej osoby, chociaż są one niewypowiedziane. Na dodatek ciągle dostrajasz się do partnera, bo nigdy nie wiesz, kiedy pogorszy mu się nastrój, wybuchnie albo będzie miał pretensje. Przebywanie w relacji z taką osobą bardziej przypomina relację rodzic-dziecko, tylko czy chcesz być rodzicem w związku dwóch dorosłych osób?
Brak szacunku względem granic
Zdarzyło Ci się pomyśleć, że jesteś własnością drugiej osoby? Że coraz bardziej czujesz, że nie ma Ciebie indywidualnie? Być może Twój partner nie jest w stanie zaakceptować, że w relacji są potrzebne granice. Takie granice, które nie odrzucają, ale dają Ci czas dla siebie, dla Twojego rozwoju i relaksu.
To trudne być w relacji, w której bliskość jest zagrażająca i w jakiś sposób niemożliwa.
Możesz czuć się niekomfortowo z tym, że odbierana jest Ci własna przestrzeń, własne sprawy, bo każdy z nas chce je mieć. To nie znaczy, że o nich nie rozmawiamy albo coś przed sobą ukrywamy, ale zajmujemy się czymś innym i potem wracamy do siebie. Granice nie świadczą o braku miłości, wręcz mogą ją wyrażać.
Niechęć do pracy nad relacją
Kolejna kłótnia o to samo, powracające podobne trudności i brak poszukiwania rozwiązania z jednej strony mogą oznaczać zupełną niechęć do pracy nad relacją. Czasem również oczekiwania, że to Ty będziesz pracować nad relacją, a ja nie. Zrzucanie winy na Ciebie, obarczanie wyłącznie Ciebie odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację, oskarżanie Cię może zniechęcać i zasmucać.
Możesz zadawać sobie pytanie: dlaczego tylko ja? Przecież w relacji są dwie osoby, które mogą wspólnie pracować nad tym, żeby było lepiej. Potrzebne są chęci do zrozumienia, empatia, odpowiednia motywacja – chęć do zmiany. Jeżeli utknęliście w martwym punkcie, być może nadszedł czas, żeby spojrzeć na to oczami profesjonalisty w gabinecie psychoterapeutycznym?
Jakie jeszcze oznaki niedojrzałości emocjonalnej mogą być niepokojące? Co dodałabyś do siedmiu oznak niedojrzałości emocjonalnej? Napisz w komentarzu.
*tekst kieruję do kobiet, pisząc w formie żeńskiej, ale problem może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Dołącz do nas i wesprzyj nasz projekt
Jesteśmy z Wami w ramach projektu „Wybieramy miłość” już 5 lat i wspieramy Was w tworzeniu dobrych, głębokich i satysfakcjonujących związków. To dzięki Wam poruszamy wiele wartościowych i ważnych tematów i chcemy robić to dalej. Wielokrotnie otrzymywaliśmy od Was pełne wdzięczności słowa.
Chcemy, żeby nasza działalność była coraz szersza i coraz bardziej regularna, dlatego zapraszamy Was do wsparcia naszego rozwoju. W podziękowaniu za pomoc mamy dla Was prezenty, „Małe miłości”.
Przeczytaj podobne wpisy:
Nie zapomnij być na bieżąco: obserwuj nas na Instagramie, Youtubie i Facebooku oraz dołącz do grupy.
Jest wiele typów osobowości wpisujących się w takie zachowania. Choćby osobowość narcystyczna, psychopatyczna, czy socjopatyczna. Nie należy lekceważyć niepokojących sygnałów.