Skąd taki pomysł i jak to było u nas? O jakie słowa chodzi i co mogą one wnieść do Waszej relacji? Przeczytajcie o tym, jakie trzy słowa zmienią Wasz związek.
Jak to wszystko się zaczęło?
Dziewięć miesięcy przed ślubem pomyślałam, że bardzo chcę zatrzymać czas narzeczeństwa. Przecież on już się nie powtórzy. Znalazłam na to sposób – na małych karteczkach zaczęłam wypisywać dobre i ważne dla mnie momenty naszego związku. Notowałam, co miłego usłyszałam od Łukasza, za co mu dziękuję, jak spędziliśmy czas, z czego się cieszę, co już za nami w przygotowaniach. Każdą karteczkę opatrywałam datą. To był mój prezent dla przyszłego męża, który podarowałam mu dzień przed ślubem. Dzisiaj możemy zajrzeć do tych karteczek w każdej chwili.
„Małe miłości” to przestrzeń dla Was, dla Waszej historii.
Kiedy byliśmy już po ślubie, kilka razy słyszałam o tym, że warto świętować „miesięcznice” ślubu – to znaczy co miesiąc w datę ślubu (np. 12 marca, 12 kwietnia) pójść na randkę, zrobić drugiej osobie niespodziankę, miło spędzić czas we dwoje. Zaczęłam zastanawiać się nad tym, jak takie świętowanie mogłoby wyglądać u nas. Przypomniałam sobie karteczki, które uzupełniałam przed ślubem i tak wpadłam na to, żeby co miesiąc wspólnie z Łukaszem wypisywać na małych karteczkach, za co sobie dziękujemy, za co przepraszamy i o co prosimy.
Dzisiaj to comiesięczne spojrzenie na naszą relację pokazuje nam, w jakim jesteśmy momencie, czego potrzebujemy, a co zaniedbaliśmy. Nasze „małe miłości” przypominają nam o większej miłości, którą sobie obiecaliśmy.
Chcecie zapisywać Wasze Małe miłości przez cały rok? Mamy dla Was notesy Małe miłości!
Po co dziękować?
„Dziękuję” to pierwsze z trzech słów, które zmienią Wasz związek. Im dłużej jesteśmy w relacji, tym bardziej możemy zapominać o mówieniu „dziękuję”. Dlaczego? Bo wiele spraw jest dla nas oczywistych, do wielu kwestii się już przyzwyczailiśmy. Przyzwyczajamy się do tego, że to on zawsze myje kawiarkę wieczorem. Do tego, że to ona idzie z dzieckiem do lekarza. Do tego, że to on naprawia zepsuty komputer. Albo do tego, że to ona przygotowuje zimową herbatę z pomarańczą i goździkami. Kiedy się przyzwyczajamy, zapominamy dziękować, bo nie widzimy. Do czego Ty się przyzwyczaiłeś / przyzwyczaiłaś?
Lubisz słyszeć „dziękuję”, ale sam / sama zapominasz o tym, żeby je mówić? Pomyśl o tym, co Tobie przynosi „dziękuję”? Jak się czujesz, kiedy je słyszysz? Jak ono wpływa na Twoje chęci, motywację i zaangażowanie?
To ćwiczenie pomoże Ci spojrzeć na dziękowanie z perspektywy drugiej osoby. Spróbuj przez najbliższy miesiąc codziennie wypisywać, za co jej / jemu dziękujesz, choćby to były najmniejsze sprawy, takie jak: ciepła herbata, dobre słowo, wsparcie, motywacja. Zobacz, co się zmieni w postrzeganiu drugiej osoby przez Ciebie. Jestem pewna, że dzięki temu bardziej polubisz się z mówieniem „dziękuję” i z okazywaniem wdzięczności.
Jak nauczyć się prosić?
Nieraz boimy się prosić, bo obawiamy się odrzucenia. Albo nie wiemy, jak wyrażać własne potrzeby, żeby druga osoba nie pomyślała, że to nasze oczekiwania lub żądania. Jak się czujesz, kiedy o coś prosisz, a jak, kiedy to Ty jesteś o coś proszony / proszona?
„Proszę” możemy wykorzystać w różnych kontekstach. Możemy prosić o pomoc, o spełnienie potrzeb, o zadbanie o relację, o zaangażowanie, o wsparcie, o motywację, o przytulenie, o… No właśnie, jak patrzysz na miniony miesiąc, to o co chciałbyś / chciałabyś poprosić? Czego Ci brakowało? Spróbuj zastanowić się nad tym i poprosić w taki sposób, aby zaznaczyć, na czym dokładnie Ci zależy.
- Chcesz więcej przytuleń? Powiedz, dlaczego to dla Ciebie ważne, jak się czujesz, kiedy one są, a jak, kiedy ich brakuje.
- Chcesz więcej pomocy w obowiązkach domowych? Powiedz, które obowiązki są dla Ciebie zbyt trudne i dlaczego. Porozmawiajcie wspólnie o nowym podziale. Które z Was może się podjąć której czynności?
- Chcesz więcej wsparcia? Opowiedz o sferach, w których Ci go brakuje. Powiedz, jakiego konkretnie wsparcia oczekujesz.
Przyjęcie prośby wymaga od nas pewnej pokory, bo skoro druga osoba o coś nas prosi, to znaczy, że czegoś nie robimy, o czymś zapominamy. Spróbuj to przyjąć i zastanowić się nad tym, co możesz zrobić. Jak możesz wyjść naprzeciw potrzebom drugiej osoby?
Do czego może doprowadzić „przepraszam”?
Kiedy nauczymy się już dziękować i prosić, będzie nam o wiele łatwiej przepraszać. Co czujesz, kiedy słyszysz „przepraszam”, a co kiedy to Ty mówisz „przepraszam”? Kto z Was częściej przeprasza i dlaczego? Czy w Twoim domu rodzinnym pojawiało się słowo „przepraszam”?
To pytania, z którymi warto się zmierzyć na początek. Najczęściej przepraszamy, kiedy skrzywdzimy drugą osobę. Kiedy jest nam trudno, czujemy się przytłoczeni, nie taka była nasza intencja. Popatrz na poprzedni miesiąc, czy przeprosiłeś / przeprosiłaś za takie sytuacje, czy może jakoś „rozeszło się po kościach”? Czy chciałbyś / chciałabyś do tego wrócić?
Kiedy myślę o przepraszaniu, to czuję, że ono wprowadza łagodność, pokorę i miłość w naszych relacjach. Ono przypomina nam, że jesteśmy ludźmi, popełniamy błędy, denerwujemy się albo kłócimy, wzbudzamy poczucie winy albo szantażujemy. „Przepraszam” nie sprawi, że zapomnimy o krzywdzie, ale pomoże nam spojrzeć na siebie na nowo. „Przepraszam” to takie „kocham Cię, nie chciałem tego robić”, to „miałam ciężki dzień”, to „nie myślałem o Tobie i o Twoich potrzebach”, to „zależało mi tylko na tym, żeby mieć rację”.
Chcesz, żeby te trzy słowa zmieniły Wasz związek? Zadbaj o to, aby w tym roku pod choinką pojawiły się notesy „Małe miłości” i zainwestuj w Waszą relację.
Jak korzystać z „Małych miłości”?
„Małe miłości” to dwa notesy – notes dla niej i notes dla niego, które będziecie uzupełniać co miesiąc tego samego dnia. Na ich spokojne wypełnienie potrzebujecie godziny lub dwóch godzin miesięcznie. Zapisywanie możecie zacząć od dowolnego miesiąca w roku.
- Jak wybrać datę na uzupełnianie? To może być miesięcznica Waszego ślubu, zaręczyn, związku, pierwszego pocałunku. Moment, który jest dla Was ważny i który chcecie świętować.
- Czy musimy co miesiąc tego samego dnia uzupełniać notesy? Spokojnie, pewnie nie zawsze Wam się to uda. Życie rządzi się swoimi prawami.
- W którym notesie pisze ona, a w którym on? Proponuję, aby ona wypełniała notes dla niego, a on – dla niej. Po napisaniu refleksji możecie sobie je przeczytać i porozmawiać o nich.
- Czy musimy być po ślubie? Nie, etap związku nie ma znaczenia.
- Czy notesy wyglądają tak samo w środku? Nie, notes damski ma inne grafiki (łącznie z tą na okładce) oraz inną czcionkę niż notes męski.
- Czy w notesach jest element kalendarza? Tak, jest tabelka miesięczna, którą możecie sami uzupełnić poszczególnymi dniami oraz ważnymi dla Was momentami.
„Małe miłości” to idealny prezent świąteczny dla Waszego związku
Jesteśmy z Wami w ramach projektu „Wybieramy miłość” już prawie 4 lata i wspieramy Was w tworzeniu dobrych, głębokich i satysfakcjonujących związków. To dzięki Wam poruszamy wiele wartościowych i ważnych tematów i chcemy robić to dalej. Wielokrotnie otrzymywaliśmy od Was pełne wdzięczności słowa.
Chcemy, żeby nasza działalność była coraz szersza i coraz bardziej regularna, dlatego zapraszamy Was do wsparcia naszego rozwoju. W podziękowaniu za pomoc mamy dla Was prezenty, „Małe miłości”.
Chcesz przeczytać podobne wpisy? Zajrzyj tutaj:
- Jak przerwać rutynę w związku?
- Najważniejsza porada małżeńska
- Co zrobić z niepewnością i wątpliwościami?
Nie zapomnij być na bieżąco: obserwuj nas na Instagramie, Youtubie i Facebooku oraz dołącz do grupy.