Jak odpocząć od problemów i wyluzować?

Porozmawiajmy o nas

Kolejny raz rozmawiacie o tym samym? Od dłuższego czasu coś między Wami nie gra? A może po prostu jesteście zmęczeni? Przeczytajcie i dowiedzcie się, jak odpocząć od problemów i wyluzować.

Skąd te wszystkie problemy?

Zacznijmy od początku. Wszystko zależy od tego, czy narastający stres i coraz większe napięcie są zależne od czynników zewnętrznych czy wewnętrznych. Co to znaczy?

Pisząc o tych pierwszych, mam na myśli takie, które wpływają na nas z zewnątrz, czyli m.in.: utrata pracy, narodziny dziecka, budowa domu, wpływ rodziny na związek, brak pieniędzy. Przy drugich mam na myśli przede wszystkim emocje każdego z nas oraz to, jak one na siebie wpływają. Wpływamy na siebie nawzajem zarówno zmęczeniem, frustracją, irytacją, lękiem, zagubieniem, milczeniem, jak i chowaniem emocji.

Jak odpocząć i wyluzować? Poznajcie łańcuch stresu

Dobranie odpowiedniego sposobu wyluzowania zależy od tego, co tak naprawdę wpływa na nas niekorzystnie. Innych sposobów potrzebują młodzi rodzice, innych młodzi małżonkowie, a jeszcze innych para, która pokłóciła się o ważne dla siebie sprawy.

Dlatego najpierw odpowiedzcie sobie na pytania:

  • Co działo się w Waszym wspólnym życiu i u każdego z Was indywidualnie przez ostatni miesiąc?
  • Co czujecie w związku z tymi wydarzeniami?
  • Co było w nich dla Was najtrudniejsze?
  • Czego obecnie potrzebujecie? Za czym tęsknicie?

Te proste pytania pomogą Wam znaleźć źródło stresu i napięcia, które Wam towarzyszą. A co dalej? Poniżej przedstawiam cztery propozycje.

1. Zorganizujcie dzień bez trudnych rozmów

Jeżeli napięcia wynikają z problemów, które Was dotykają, a o których ciągle rozmawiacie, to uwierzcie mi, potrzebujecie przerwy. Problemy nie znikną, ale zadbacie w ten sposób o siebie. Umówcie się, że przez jeden dzień nie rozmawiacie na temat, który ostatnio ciągle poruszacie. Zamiast tego porozmawiajcie o czymś przyjemnym. Może wróćcie do wspomnień beztroskich spotkań i randek? Albo przejrzyjcie album ze zdjęciami? Albo porozmawiajcie o ostatnim fajnym serialu, który oglądaliście? Znajdźcie taki temat, który pomoże Wam poczuć się lepiej.

2. Spróbujcie wrócić do dzieciństwa

Pamiętacie, jak to było w dzieciństwie? Żyliście z dnia na dzień, cieszyliście się z prostych rzeczy, a kiedy widzieliście ulubiony plac zabaw, “świeciły” Wam się oczy. Szukanie wyluzowania to dobry moment, żeby do tego wrócić. Możliwości jest mnóstwo: od wizyty na placu zabaw, przez ulubioną bajkę po zabawę w chowanego. Może macie obawy, że w Waszym wieku to “nie wypada” albo że ktoś dziwnie na to zareaguje – jeśli tego potrzebujecie, stwórzcie sobie komfortowe warunki do powrotu do dzieciństwa. Pamiętajcie, to nic złego.

3. Wybierz się na wieczór z przyjaciółkami / z kumplami

Jeżeli napięcia, które między Wami są, wynikają z trudności między Wami, to może po prostu potrzebujecie spędzić czas osobno, odetchnąć i spojrzeć na Waszą relację z dystansu. Dajmy sobie czas na pobycie z innymi, ale spróbujmy potem wrócić do wcześniejszych rozmów. Spotkanie z przyjaciółkami lub z kumplami może pomóc nam spojrzeć na sytuację z zupełnie innej perspektywy albo może po prostu odciągnąć nasze myśli od trudności i zadziałać kojąco. Nie uciekajmy od trudności, ale dajmy sobie czas na odpoczynek.

4. Zorganizujcie weekend bez dzieci

Jeżeli napięcia wynikają z tego, że spędzacie dużo czasu z dziećmi, to spróbujcie zorganizować czas bez nich. Porozmawiajcie z rodzicami, może uda się ich namówić do opieki? Jeśli nie, to szukajcie wśród znajomych albo poszukajcie dorywczo niani. Nie dajcie sobie wmówić, że zostawiacie dzieci albo że o nie nie dbacie. Przecież potrzebujecie zadbać o siebie, odetchnąć, odpocząć, wyluzować. To nic złego powiedzieć “stop” także w relacjach, w których czujemy zmęczenie. Odpoczynek pomoże nam z nową energią i siłą wejść z powrotem w role rodziców.

Znajdźcie swój sposób

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie jest dla Was, to nic. To nie znaczy, że Wasza sytuacja jest bez wyjścia. To nie znaczy, że nie możecie wyluzować. Spokojnie, potrzebujecie znaleźć sposób, który pasuje do Waszej sytuacji życiowej. Jestem przekonana, że Wam się uda. Jeśli chcecie podzielić się tymi sposobami, zostawcie komentarz, a być może pomożecie w ten sposób innym w podobnej sytuacji?

Chcesz przeczytać podobne wpisy? Zajrzyj tutaj:

Nie zapomnij być na bieżąco: obserwuj nas na InstagramieYoutubie Facebooku oraz dołącz do grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.