#6 Zapytaj nas o miłość. Kiedy zrezygnować ze związku?

Zapytaj nas o miłość

Czujesz, że coś jest nie tak? Zastanawiasz się, czy warto jeszcze walczyć o związek czy może lepiej z niego zrezygnować? Kiedy zrezygnować ze związku? Przeczytaj, jakie pytania najpierw warto sobie zadać.

Pytanie od czytelnika

Kiedy odpuścić, a kiedy walczyć o związek, w którym jednej stronie zależy bardziej?

Ile jesteście ze sobą?

Niestety nie wiem, ile jesteście ze sobą, a sporo od tego zależy. Inaczej nam zależy na relacji w pierwszych miesiącach znajomości, a inaczej po dwóch latach, a jeszcze inaczej dziesięć lat po ślubie. Inaczej nie znaczy gorzej, znaczy… inaczej.

Wszystko dlatego, że w naszą relację coraz bardziej wkracza normalne życie, które pokazuje, że “zależy” może pojawiać się w umytych naczyniach, zaparzonej herbacie i zrobionych zakupach. A potem w trosce o zdrowie nasze i naszych dzieci. Takie “zależy” nie skreśla tego, które daje kwiaty i dba o randki, ale uzupełnia.

Pomyśl, jak wyrażaliście “zależy” na początku Waszej relacji, a jak teraz? Czy widzisz jakąś różnicę? Czy wiesz, co na to wpływa? Czy Twój partner nie jest w tym momencie przytłoczony problemami lub czymś zasmucony?

Co Was łączy?

Jeżeli czujesz, że drugiej stronie mniej zależy na Tobie, warto zastanowić się nad tym, co Was tak naprawdę łączy. Jak się poznaliście? Ile czasu ze sobą spędzacie? Jakie macie wspomnienia? Co było dla Was ważne? Do czego wracacie a o czym wolelibyście zapomnieć? Co Was umacnia?

Warto spojrzeć z lotu ptaka na relację, w której jesteście i zastanowić się, ile spraw Was łączy, a ile dzieli. To naturalne, że są takie, które dzielą, które są trudne i z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Dobrze, żeby jednak te sprawy, które Was łączą, były ponad nimi.

Jak wyrażacie swoje “zależy”?

Piszesz, że jednej stronie zależy bardziej, pytanie czy tak jest naprawdę? Czy wiesz, co to znaczy, że Tobie zależy i że jemu zależy? Pytam, bo może być tak, że on swoje “zależy” wyraża w inny sposób niż Ty i… po prostu nie wiecie o tym nawzajem. Spróbujcie porozmawiać o tym, co to dla Was nawzajem znaczy i czego od siebie oczekujecie.

Wiele konfliktów, kryzysów i braku zrozumienia wynika z braku komunikacji, z niedopowiedzeń, cichych dni. Spróbujcie szczerze i na spokojnie porozmawiać.

Kiedy zrezygnować ze związku?

Nie wiem, jak dokładnie wygląda Wasza sytuacja. Dlatego, proszę, potraktuj to, co napiszę, jako pewne intuicje, ale nie rady. Jeśli znajdziesz w nich coś dla siebie, to świetnie. Jeśli nie, to nie sugeruj się, ale nie poddawaj się – szukaj dalej. Kiedy w takiej sytuacji zrezygnować ze związku?

Myślę, że warto walczyć o związek, w którym chcecie szukać razem tego, w jaki sposób okazywać sobie to, że Wam zależy. Kiedy porozmawiacie o potrzebach i będziecie gotowi wyjść im naprzeciw. Jeżeli jednak w rozmowie poczujecie i powiecie sobie nawzajem, że nie zależy Wam tak jak byście chcieli, to wówczas warto rozważyć rezygnację. Nie ma sensu tkwić w czymś, co Was tylko męczy.

Jeżeli okaże się, że to Twojemu partnerowi zależy mniej albo w ogóle, to może być trudne. Być może poczujesz się źle i wpłynie to na Twoje poczcie własnej wartości. Daj sobie czas na przeżycie tej sytuacji. To trudne czuć się odrzuconą, kiedy chcemy dbać o związek, kiedy nam zależy. To trudne, kiedy nasza miłość jest nieodwzajemniona. Nie oczekuj od siebie, że za kilka dni będziesz już czuła się dobrze. Daj sobie czas.

Jeśli wszystkie powyższe punkty nie pomogą, zachęcam Cię / Was, udaj / udajcie się do specjalisty, który profesjonalnie Ci / Wam pomoże. To nic złego.

Poradziliście sobie z podobną sytuacją? Napiszcie kilka słów w komentarzu pod postem.

Przeczytaj poprzednie teksty z cyklu Zapytaj nas o miłość:

Zapytaj nas o miłość

Co jakiś czas dostajemy pytania na maila: „co zrobić, jeśli…”, „jak sobie poradzić…”, „może coś nam doradzicie…”. Bardzo chętnie na nie odpowiadamy, ale chcemy stworzyć dla Was taką przestrzeń, w której będziecie mogli nam zadawać pytania, a my będziemy mogli odpowiadać na nie wpisem na blogu.

Zachowujemy pełną anonimowość pytań. Może Twoje pytanie dzieli więcej osób i nasza odpowiedź im pomoże? Nie wahaj się, napisz do nas już teraz na kontakt@wybieramymilosc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.