Czy warto wspólnie planować 2021 rok?

Porozmawiajmy o nas

Epidemia koronawirusa całkowicie zweryfikowała nasze plany, postanowienia i cele w 2020 roku. Nie wszystko ułożyło się tak jakbyśmy chcieli. Wiele spraw musieliśmy przełożyć na później. Co zrobić z kolejnym rokiem? Jak do niego podejść? Czy warto tworzyć jakiekolwiek plany, skoro nie wiadomo jak będzie? Chcę Wam zaproponować coś zupełnie innego, co pozwoli Wam spojrzeć na nowy rok szerzej.

Plany i marzenia to nie to samo

Nie wiem, czy macie tradycję planowania kolejnego roku, ale nawet jeśli nie, to na pewno różne sprawy planujecie. Wakacje, kupno mieszkania, kupno samochodu, spotkania z rodziną, weekendowe wyjazdy, (dawniej) wyjścia do kina lub teatru. Plany to konkretne narzędzia, które mówią nam: w tym dniu i o tej godzinie chcemy coś zrobić. Zapisujemy je w kalendarzu, ustawiamy przypomnienie w telefonie i mamy raczej większą pewność, że się wydarzą.

Plany nas zespajają, bo sprawiają, że w związku robimy określone rzeczy razem. Liczymy się nawzajem ze swoim zdaniem, rozmawiamy, ustalamy i tak powstają nasze wspólne plany.

A jak jest z marzeniami? O marzeniach nie rozmawiamy na co dzień. Pojawiają się zaledwie kilka razy w roku: przy urodzinach, przy życzeniach świątecznych, dorośli pytają o nie dzieci. Wydaje się, że zapominamy o tym, że możemy marzyć. Marzymy o wielkim domu, wakacjach na końcu świata albo o tym, żeby nasze życie było bardziej spokojne, ale mamy poczucie, że to się nigdy nie wydarzy. Marzenia są takie niekonkretne, raczej nigdzie ich nie zapisujemy, bo i po co? Pojawiają się w bardziej refleksyjnych momentach i szybko znikają. Nie pozwólmy im na to.

Czy zatem warto planować?

Jestem przekonana, że tak, bo dzięki temu nasze życie jest bardziej zorganizowane i bezpieczne. Potrzebujemy planować, żeby wiedzieć, co mamy do zrobienia i ile na to przeznaczymy czasu. Sama jestem fanką planowania, która nie wyobraża sobie życia bez kalendarza na ścianie. Chciałabym Was jednak zachęcić do tego, żeby Waszym wspólnym życiem nie zawładnęło planowanie. Żebyście pozwolili sobie na coś więcej – na marzenia.

Planujcie, ale zacznijcie od marzeń

Kiedy ostatnio usiedliście razem, zapaliliście świeczki i zastanowiliście się nad tym, o czym wspólnie marzycie? Ale tak wiecie, w głębi serca, w samym środku Was. Czy macie na to czas w codziennej bieganinie? Obawiam się, że najczęstsza odpowiedź, to: nie albo nie pamiętam kiedy. Ewentualnie: ale po co to robić? I tak nie mamy… pieniędzy, żeby kupić dom / czasu na wakacje / możliwości otworzenia własnego biznesu. Nic bardziej mylnego.

365 dni to okazja do spełnienia 365 marzeń – tych mniejszych i tych większych. Odłóżcie na chwilę na bok plany i zastanówcie się, o czym marzycie. Myślcie szeroko, nie ograniczajcie się. Możemy marzyć o tym, żeby mąż był dla nas milszy albo o tym, żebyśmy w końcu wyjechali na wakacje bez dzieci. O tym, żeby żona częściej z nami wychodziła albo o tym, żebyśmy wybrali się na randkę. Marzenia nie mają granic.

Pobierz Mapę marzeń 2021

Po co nam te “nierealne” marzenia?

Zadanie sobie pytania: o czym marzymy i spisanie wspólnych marzeń pokaże Wam, w jakim miejscu jesteście jako związek. Co macie, a czego Wam brakuje w tym momencie. O co potrzebujecie zadbać, a co ma się dobrze. Przekonacie się też o tym, czy macie jeszcze wspólne marzenia, czy chcecie coś zrobić razem. Ale spokojnie, jeśli nic nie przyjdzie Wam do głowy, z pomocą podsuwam poniżej pytania do Mapy marzeń.

Wierzę, że to od marzeń zaczynają się wielkie plany, wspaniałe biznesy i przedsięwzięcia. Trzeba tylko dać sobie czas na to, żeby porozmawiać o wspólnych marzeniach, myśleć szeroko. Może wydają się w tym momencie nierealne, może nie macie środków do ich spełnienia, ale mimo to warto je w sobie pielęgnować i szukać możliwych rozwiązań.

To co? Gotowi do stworzenia wspólnej Mapy marzeń?

Pytania do Mapy marzeń 2021

Znajdźcie spokojną godzinę, najlepiej dwie. Wydrukujcie mapę marzeń w wersji, która bardziej Wam odpowiada. Zaparzcie herbatę albo przygotujcie grzańca i zabierzcie się do uzupełnienia. Kiedy już Wasza mapa marzeń będzie gotowa, oprawcie ją w ramkę i zawieście w widocznym miejscu tak, abyście nie zapomnieli o tegorocznych marzeniach.

Pytania do mapy marzeń:

  • Jak mogłyby wyglądać Wasze wymarzone wakacje? Gdzie chcielibyście pojechać? Co chcielibyście robić? Co chcielibyście zobaczyć?
  • Dokończcie zdanie: Marzymy o tym, żeby nasze małżeństwo / nasz związek… (przykłady: odżyło / wyszło z kryzysu / odnalazło romantyczność)
  • Dokończcie zdanie: Marzę o tym, żeby mój mąż / moja żona więcej… (przykłady: mnie chwaliła, spędzała ze mną czasu, robił mi więcej niespodzianek)
  • Dokończcie zdanie: Chcielibyśmy mieć wspólny… (przykłady: dom, wspólną pasję, czas raz na tydzień)
  • Dokończ zdanie: W tym roku zadbamy o… (przykłady: randki, o relację z dziećmi, o wspólny odpoczynek)
  • Jak mógłby wyglądać Wasz wymarzony dom lub Wasze wymarzone mieszkanie? Gdzie chcielibyście mieszkać? Co byłoby w nim ważne?
  • Czy marzycie o tym, żeby dzielić się Waszą miłością z innymi? Jak chcielibyście to robić? W co chcielibyście się zaangażować?
  • Dokończcie zdanie: W tym roku brakowało nam…, dlatego marzymy, żeby w 2021 roku…. (przykład: W tym roku brakowało nam czasu, dlatego marzymy, żeby w 2021 roku spędzać ze sobą więcej czasu)

Chcesz przeczytać podobne wpisy? Zajrzyj tutaj:

Nie zapomnij być na bieżąco: obserwuj nas na InstagramieYoutubie Facebooku oraz dołącz do grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.