#5 Zapytaj nas o miłość. Czy po ślubie wszystko trzeba robić razem?

Zapytaj nas o miłość

Dlaczego niektóre pary przestają spotykać się z przyjaciółmi zaraz po ślubie? Zapominają o nich czy nie mają dla nich czasu? Czy małżonkowie po ślubie muszą wszystko robić razem? Poznajcie odpowiedzi na te pytania.

Pytanie od czytelnika

Pytanie dotyczy przyjaciół, wspólnego czasu, i życia po ślubie.
Mam swoją wspólnotę do której należę jeszcze zanim się poznałem z dziewczyną. Zauważyłem, że znajomi ze wspólnoty po ślubie, szczególnie kobiety, nie zabierają swoich małżonków na nasze spotkania. Przestali uczestniczyć w życiu wspólnoty, tłumacząc zabieganym życiem. Gdy jest podział we wspólnocie na grupki, (aby porozmawiać o danym fragmencie) to oni muszą być w tej samej grupie, bo są 'jednością’.
– Czy rzeczywiście po ślubie wszędzie trzeba chodzić razem?
– Czy po ślubie życie jest takie zabiegane, że trzeba ograniczać wszelkie wyjścia?
– Czy znajdujecie czas dla przyjaciół?

Jak wygląda życie po ślubie?

Wydaje mi się, że na podstawie swoich znajomych ze wspólnoty budujesz obraz tego, jak powinno wyglądać małżeństwo. Tak naprawdę każdy związek sam decyduje o tym, jak chce, żeby ich małżeństwo wyglądało. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, jak ogólnie wygląda życie po ślubie, ponieważ to wszystko zależy. Od czego? Po pierwsze od relacji – jedni potrzebują spędzać ze sobą dużo czasu, inni nie; jedni się dużo kłócą, inni nie; jedni mają bogate życie towarzyskie, inni nie. Po drugie od osób, które są w tych relacjach – każdy ma określone potrzeby spędzania wolnego czasu, bycia samemu i bycia z innymi. Po trzecie od historii związku. Przykładowo, jeśli wcześniej był to związek na odległość, to naturalne jest to, że teraz chcą spędzać ze sobą więcej czasu. Albo jeśli małżeństwo oznaczało dla nich niezależność od rodziców, to naturalne jest to, że chcą teraz z niej więcej korzystać.

I ostatnia rzecz, czas zaraz po ślubie to bardzo często taki czas, w którym chcemy się sobą ucieszyć, chcemy się dotrzeć, poukładać naszą wspólną codzienność, pobyć trochę w niej, znaleźć w niej dla siebie miejsce. Na to potrzeba… właśnie czasu.

Czy po ślubie wszędzie trzeba chodzić razem?

Oczywiście, że nie, ale jeśli małżonkowie chcą tak robić, to jest ich decyzja, która na pewno z czegoś wynika. Wspólny i osobny czas jest tak samo wartościowy. Kiedy spędzamy czas razem w różnych sytuacjach, możemy siebie jeszcze bardziej poznać. Natomiast kiedy jesteśmy osobno, możemy za sobą zatęsknić, przynieść do domu historie, które nam się wydarzyły, pobyć trochę bardziej jednostkowo, wejść z nową energią w związek.

Myślę, że im dłuższy staż małżeński, tym bardziej potrzebujemy takiego czasu. To pozwala też nam na nowo spojrzeć na małżeństwo i na drugą osobę.

Czy po ślubie życie jest takie zabiegane, że trzeba ograniczać wszelkie wyjścia?

Oczywiście, że nie, ale początkowo tak to można odbierać. Nagle nie jesteśmy indywidualną jednostką, ale działamy już wspólnie i możemy mieć wrażenie, że jest tak dużo rzeczy do zrobienia, do poukładania, do przegadania. Dajmy sobie czas na to, żeby odnaleźć się wspólnie w nowej rzeczywistości.

Jak znaleźć czas dla przyjaciół?

Na ten temat pisałam już trochę TUTAJ. Powiem jak zawsze, że dobrze jest zacząć od rozmowy. Jak często chcemy spotykać się z przyjaciółmi? Jak wyobrażamy sobie nasze życie towarzyskie? Czy może być tak, że czasem jedno z nas idzie samo do przyjaciół, a drugie odpoczywa w domu? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby, jak możemy sobie wyjść w nich naprzeciw i jak chcemy to zorganizować. Oczywiście, trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę nasze osobowości, o czym więcej pisałam TUTAJ.

Przeczytaj poprzednie teksty z cyklu Zapytaj nas o miłość:

Zapytaj nas o miłość

Co jakiś czas dostajemy pytania na maila: „co zrobić, jeśli…”, „jak sobie poradzić…”, „może coś nam doradzicie…”. Bardzo chętnie na nie odpowiadamy, ale chcemy stworzyć dla Was taką przestrzeń, w której będziecie mogli nam zadawać pytania, a my będziemy mogli odpowiadać na nie wpisem na blogu.

Zachowujemy pełną anonimowość pytań. Może Twoje pytanie dzieli więcej osób i nasza odpowiedź im pomoże? Nie wahaj się, napisz do nas już teraz na kontakt@wybieramymilosc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.