#4 Zapytaj nas o miłość. Mam wiele wątpliwości, jak je oswoić?

Zapytaj nas o miłość

Co zrobić, jeśli w związku towarzyszą nam wątpliwości, choć pozornie jest wszystko dobrze? Jak sobie z nimi poradzić? Jak je oswoić? Jak o nich rozmawiać? Po więcej zapraszamy do tekstu!

Pytanie od czytelniczki

Budujemy relację już prawie 11 miesięcy. W pierwszych rozmowach powiedzieliśmy sobie nawzajem, że dla obojga z nas kierunkiem jest małżeństwo. Teraz powoli zaczynają budzić się tematy związane z postrzeganiem tego jak wygląda życie po ślubie, jakie wyobrażenia siedzą nam w głowach. Jest to na razie takie ogólne, nie w kategorii „my-razem”, ale bardziej bezosobowe, ogólno-społeczne. I wiem, że tak może być, wiem też, że dla mojego chłopaka nasze bycie razem jest bardzo ważne i zależy mu na dobru. Jednak, gdy wychodzą te tematy, to u mnie budzi się rezerwa, drobne zamknięcie, lęk przed tym, że okaże się to zabawą i skończy odrzuceniem, strachy, że po jakimś czasie w małżeństwie nie będzie Miłości (na podstawie obserwowanych par). Umiem sobie wytłumaczyć, że jest to obawa w pewnych przypadkach nieuzasadniona, że  szczęście w relacji jest kwestią wspólnych chęci, wysiłku i zaangażowania, ale jednak z tyłu głowy są takie ciemne głosy. Trochę poznaję też w sobie, że może pewniej i bezpieczniej bym się czuła, gdybyśmy byli narzeczonymi, co nie oznacza, że wcześniej nie chcę dotykać sfery wspólnego życia. Brnąc więc już do brzegu, chciałabym zapytać, jak według Was można by oswajać takie wątpliwości? 

// Wesprzyj naszą działalność i odbierz prezent //

Co jeśli to tylko zabawa? Boję się odrzucenia

Czytając Twoją wiadomość, zobaczyłam, że targają Tobą sprzeczne uczucia. Z jednej strony widzisz, że dążycie w stronę małżeństwa i wspólnej przyszłości, z drugiej – obawiasz się, że okaże się, że to tylko zabawa. Boisz się odrzucenia. Spróbuj na początku zastanowić się nad tym, skąd pochodzą te lęki. Czy Twój chłopak daje Ci ku temu powody? Czy jest w jego zachowaniu coś, co cię niepokoi? Jeśli znajdziesz coś takiego, postaraj się z nim o tym porozmawiać i dowiedzieć się, dlaczego tak robi. Może okaże się, że powody są inne niż się obawiasz? Może on sam czegoś się boi? Porozmawiajcie szczerze.

Napisałaś także, że boisz się odrzucenia. To lęk, który często towarzyszy nam z różnych powodów. Przypomnij sobie wszelkie rozstania w swoim życiu: jak one wyglądały? Jak się wtedy czułaś? Jak je przeżyłaś? Czy w Twoim życiu doświadczyłaś takiego odrzucenia, z którym nie potrafisz się pogodzić aż do dzisiaj? Możesz zapytać też rodziców o to, jak reagowałaś w dzieciństwie, kiedy byłaś przez kogoś odrzucana. Nie oceniaj siebie, tylko postaraj się sobie przyjrzeć. W ten sposób będziesz mogła poznać siebie, swoje reakcje, a przede wszystkim będziesz mogła siebie lepiej zrozumieć. Jeśli to Ci pomoże, wypisz sobie rzeczy, które odkryłaś i zastanów się nad nimi. Zobacz, czy widzisz punkty styczne między przeszłością a teraźniejszością, czy wiesz, jak one na siebie wpłynęły.

Jeśli chcesz, porozmawiaj potem o tym ze swoim chłopakiem albo z kimś bliskim, jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na rozmowę z nim.

Pewność i bezpieczeństwo w narzeczeństwie

Napisałaś, że może bezpieczniej byś się czuła, gdybyście byli narzeczonymi, ale narzeczeństwo nie pozbawia nas wątpliwości. Nieraz im bliżej ślubu, tym więcej wątpliwości. Podobnie może być w małżeństwie. Będą rzeczy, które mogą być dla Was trudne, przez które mogą dopadać Was wątpliwości. Myślę, że nie chodzi o to, żeby tych wątpliwości w ogóle nie mieć, ale żeby znaleźć sposób na to, jak sobie z nimi radzić. No właśnie, ale jak to robić?

Jak oswajać wątpliwości?

Po pierwsze, przypatruj się sobie i swoim wątpliwościom. Potraktuj to jako czas poznawania i zrozumienia siebie. Zadawaj sobie pytania: czemu mam tyle wątpliwości? Dlaczego tak często o nich myślę? Do czego one mnie prowadzą? Co o mnie mówią?

Po drugie, rozmawiaj o swoich wątpliwościach ze swoim chłopakiem. Być może dzięki temu on też się otworzy i zacznie mówić o tym, czego się boi? Nawet jeśli tak nie będzie, jeśli jemu nie doskwierają liczne wątpliwości, to że Ty je masz, nie jest niczym nietypowym, naprawdę.

Po trzecie, rozmawiaj z innymi ludźmi o swoich wątpliwościach. Ktoś, kto spojrzy na Twoją sytuację z boku, może zauważyć coś zupełnie innego niż Ty. A może sam przechodził podobne wątpliwości i podzieli się z Tobą swoją historią? Pytaj, szukaj, słuchaj.

Po czwarte, daj sobie czas na przeżycie wątpliwości i pobycie w nich. Nie obwiniaj siebie za nie. Nie krytykuj siebie za nie. Ty i Twoje wątpliwości to całość, którą warto zaakceptować, zrozumieć i pokochać.

Jeśli wszystkie powyższe punkty nie pomogą, zachęcam Cię / Was, udaj / udajcie się do specjalisty, który profesjonalnie Ci / Wam pomoże. To nic złego.

Dołącz do nas i wesprzyj nasz projekt

Jesteśmy z Wami w ramach projektu „Wybieramy miłość” już prawie 4 lata i wspieramy Was w tworzeniu dobrych, głębokich i satysfakcjonujących związków. To dzięki Wam poruszamy wiele wartościowych i ważnych tematów i chcemy robić to dalej. Wielokrotnie otrzymywaliśmy od Was pełne wdzięczności słowa.

Chcemy, żeby nasza działalność była coraz szersza i coraz bardziej regularna, dlatego zapraszamy Was do wsparcia naszego rozwoju. W podziękowaniu za pomoc mamy dla Was prezenty, „Małe miłości”.

Przeczytaj poprzednie teksty z cyklu Zapytaj nas o miłość:


Zapytaj nas o miłość

Co jakiś czas dostajemy pytania na maila: „co zrobić, jeśli…”, „jak sobie poradzić…”, „może coś nam doradzicie…”. Bardzo chętnie na nie odpowiadamy, ale chcemy stworzyć dla Was taką przestrzeń, w której będziecie mogli nam zadawać pytania, a my będziemy mogli odpowiadać na nie wpisem na blogu.

Zachowujemy pełną anonimowość pytań. Może Twoje pytanie dzieli więcej osób i nasza odpowiedź im pomoże? Nie wahaj się, napisz do nas już teraz na kontakt@wybieramymilosc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *