#10 Zapytaj nas o miłość: seks a wojna. Jak dbać o bliskość?

Zapytaj nas o miłość

24 lutego, kiedy wybuchła wojna, świat się zatrzymał. Zamarliśmy, nie wiedzieliśmy, co robić. Dzisiaj zadajemy sobie wiele pytań o to, jak funkcjonować w nowej rzeczywistości. Jakie miejsce mają w nich relacje i jak dbać o bliskość? Przeczytajcie odpowiedź na pytanie.

Pytanie od czytelniczki

Jak pielęgnować bliskość, seks w małżeństwie, gdy obok tyle cierpienia?

Jakie emocje obudziła w Was wojna?

Doświadczenie wojny, nawet nie bezpośrednie to bardzo trudne i pełne emocji doświadczenie. Możesz czuć lęk, przerażenie, niepewność. Możesz mieć w sobie wiele pytań bez odpowiedzi. Być może niedawno wyszłaś z myślenia o pandemii, trochę się pozbierałaś, a teraz znowu dzieje się coś, co tak bardzo wpływa na Twoją rzeczywistość. Co poczułaś / poczułeś 24 lutego? Jaka była Twoja pierwsza myśl? Co chciałeś / chciałaś zrobić? Przypomnij sobie te emocje i jeśli nadal jest Ci z nimi trudno, powiedz sobie: „to była moja naturalna reakcja”. Pozwól sobie na nią. Spróbuj ją zaakceptować.

Pytasz o to, jak pielęgnować bliskość i seks w małżeństwie, a ja zapytam Cię najpierw o coś innego: jak chcecie przeżyć ten czas? Co jest obecnie dla Was ważne? Jakie emocje w Was tkwią? Jak wygląda Wasza codzienność i jak wojna na Ukrainie na nią wpłynęła? Jak się czuliście 24 lutego, a jak się czujecie teraz? Jakie macie zasoby i jak chcecie z nich skorzystać? Na co możecie sobie pozwolić, a co jest dla Was trudne? To ważne pytania, które pomogą Wam się jakoś osadzić w rzeczywistości – zrozumieć i usłyszeć to, co przeżywacie.

Seks a wojna. Jak dbać o bliskość?

Pytasz, jak pielęgnować bliskość i seks w małżeństwie, gdy obok tyle cierpienia. A ja Cię zapytam: a jak chcesz pielęgnować bliskość? Nie napiszę Ci, że seks teraz jest „nie jest na miejscu” albo że „nie wypada” albo że „to nie jest na to czas”, bo być może to właśnie seks Wam pomoże spuścić trochę napięcia i poczuć miłość i bliskość. Co więcej, Wasz seks nie wpłynie na cierpienie osób doświadczających wojny. Wasze potrzeby są do rozeznania i wyważenia. Są też takie momenty w życiu, że zwyczajnie nie mamy ochoty na tego typu bliskość i to też jest okej.

Pomyśl o pandemii, co wówczas pomagało Wam poradzić sobie z sytuacją i zbliżyć się do siebie? Co robiliście, kiedy tak dużo siedzieliście w domu? Jak o siebie dbaliście? Być może warto sięgnąć po sprawdzone pomysły. Wszystko co prowadzi Was do jeszcze większej bliskości i sprawia, że czujecie się lepiej, jest dobre. Dlaczego? Dlatego, że nie można w tej sytuacji zapomnieć o sobie i o swoim zdrowiu psychicznym. Wasze głowy też potrzebują odpocząć i się zrelaksować, i to nic złego.

Jak dbać o bliskość?

Najprostsza odpowiedź brzmi: tak jak chcecie dbać o bliskość i tak jak czujecie, że jest to zgodne z Waszymi sercami. O to samo zapytałam Was na instagramie, pisaliście o tym, żeby:

  • pielęgnować wspólną chwilę przed zaśnięciem, wyciszyć się, wtulić się w siebie, podziękować
  • często się przytulać i celebrować codzienność
  • stosować medialny detoks
  • przytulać się i patrzeć sobie w oczy
  • pozwolić sobie na zamknięcie się na bodźce ze świata i skupić się na partnerze / partnerce
  • zapraszać Boga do współżycia, próbować wyłączyć to cierpienie i skupić się na żonie

Może być tak, że potrzeba bliskości zejdzie na drugi plan i najpierw będziesz chciał / chciała zadbać o siebie, o swoje poczucie bezpieczeństwa, a dopiero później będziesz myśleć o innych sprawach. Nie miej do siebie o to pretensji, jeżeli sami mamy pusty „zbiornik miłości”, to nie jesteśmy w stanie przekazywać jej dalej. Twoja potrzeba zadbania o siebie to nic złego. Jeżeli jest Ci ciężko, udaj się do specjalisty: psychologa, psychoterapeuty albo psychiatry.

Dołącz do nas i wesprzyj nasz projekt

Jesteśmy z Wami w ramach projektu „Wybieramy miłość” już 4 lata i wspieramy Was w tworzeniu dobrych, głębokich i satysfakcjonujących związków. To dzięki Wam poruszamy wiele wartościowych i ważnych tematów i chcemy robić to dalej. Wielokrotnie otrzymywaliśmy od Was pełne wdzięczności słowa.

Chcemy, żeby nasza działalność była coraz szersza i coraz bardziej regularna, dlatego zapraszamy Was do wsparcia naszego rozwoju. W podziękowaniu za pomoc mamy dla Was prezenty, „Małe miłości”.

Przeczytaj poprzednie teksty z cyklu Zapytaj nas o miłość:

Zapytaj nas o miłość

Co jakiś czas dostajemy pytania na maila: „co zrobić, jeśli…”, „jak sobie poradzić…”, „może coś nam doradzicie…”. Bardzo chętnie na nie odpowiadamy, ale chcemy stworzyć dla Was taką przestrzeń, w której będziecie mogli nam zadawać pytania, a my będziemy mogli odpowiadać na nie wpisem na blogu.

Zachowujemy pełną anonimowość pytań. Może Twoje pytanie dzieli więcej osób i nasza odpowiedź im pomoże? Nie wahaj się, napisz do nas już teraz na kontakt@wybieramymilosc.pl.

Nie zapomnij być na bieżąco: obserwuj nas na InstagramieYoutubie Facebooku oraz dołącz do grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.